Toprakarme İstinat Duvarı

Toprakarme yani donatılı zemin duvarı bir tür iksa sistemidir. Toprakarme sistemlerde dolgu malzemesi olarak granüler dolgu malzemesi kullanılması gerekir.

Günümüzdeki istinat yapılarında ekonomik ve işlevsel bir çözüm olması nedeniyle sıklıkla kullanımı tercih edilir.

Toprakarme sistem depreme karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle özellikle deprem kuşağında yer alan bölgelerde kullanımı artış göstermektedir. Toprakarme duvar uygulamasında, dolguda oluşan çekme ve gerileme kuvveti, şeritler aracılığı ile yükün zemine iletilmesine yardımcı olur.

İstinat yapısı esnek olduğu için, dinamik yükleme altındaki performansı yüksektir. Aynı zamanda son derece esnek geometri ile inşa edilebilir.

Toprakarme duvar uygulama alanları;

Yollarda, köprülerde, demiryollarında, havalimanlarında, rıhtım duvarlarında vb. pek çok farklı alanda ve farklı tipte uygulaması yapılabilir.

– Karayollarında,

– Kavşak imalatlarında, taşıyıcı kenar ayakların imalatında,

– Demiryollarında, demiryolu hattını taşıyan duvarlarda ya da TCDD üst geçit köprülerinde,

– Belediye, organize sanayi bölgesi, fabrika ve parsel çevresinde,

– Dere, nehir ıslahlarında,

– Askeri yapılar gibi farklı kullanım sahalarında toprakarme sistem uygulanabilir.

Toprakarme Duvar Avantajları Nedir?

Toprakarme sistem, günümüzde sıklıkla kullanılan istinat yapılarından biridir. Klasik istinat yapılarına göre de hem ekonomik hem de kısa sürede imal edilir.

Toprakarme duvar avantajları;

– Yük taşıma kapasitesi yüksektir. Toprakarme sistemlerin yüksek yük taşıma kapasitesi önemli avantajlarından biridir.

– Dayanıklı bir yapıya sahiptir. Depreme karşı dayanıklı yapıya sahiptir.

– Uygulaması kolay ve hızlıdır. Panel montajlarının oldukça hızlı olması ve işçiliğinin de kolay olması nedeni ile hızlı biçimde üretilen istinat yapılarıdır.

– Kısa sürede uygulanabildiği için uygulama alanında yaşayan kişilere minimum rahatsızlık verir.

– Farklı yüzey desenleri olarak da uygulama kolaylığı sağlar. Betonarme sistemlerle kıyaslandığında estetik ve şık bir görünüm sağlar.

Toprakarme duvar yapılması ve uygulaması ile ilgili merak ettiğiniz her konuda Geoart ile iletişime geçebilirsiniz. Geoart, alanında uzman mühendisler ile işlevsel çözümler ve kalıcı, profesyonel çözümler üretmektedir.