Gabion Duvar Uygulaması ve Gabion Duvar Malzemeleri

Günümüzde yayın olarak kullanılan Gabion, ağırlık sepetleri kaya veya taş doldurmak amacıyla üretilmiş punta kaynaklı, altıgen çelik tel örgü kafeslerdir. Gabion Duvar Altıgen sepet, Fildofer, Gabyon, Gabyon sepet olarak da telaffuz edilmektedir.

Gabion duvar, pek çok duvarın aksine çevreci duvarlardır.

Dünyanın farklı ülkelerinde kullanılan gabion sepet ülkemizde de son yıllarda kullanılmaya ve popüler hale gelmeye başlamıştır. Gabion Sepetler çok değişik en, boy, uzunluk ve tel kalınlıklarında olabilmektedir.

Gabion Duvar Nerelerde Kullanılır?

Gabion duvar esnek ve geçirgen yapısı ile heyelanlı bölgelerde ve zayıf zemin geçişlerinde tasarlanabilir. Gabion kullanımı yalnızca istinat yapıları ile sınırlı olmayıp dere yatağı ıslah uygulamalarında da kullanılabilir.

Su setleri, rüzgâr setleri, toprak engel, peyzaj mimarisi, erozyon önleme, ses yalıtımı, askeri bariyer, kademeli istinat duvarı gibi yapılar Gabion duvar uygulama alanları arasında yer almaktadır. Bununla birlikte kıyı korumasında, dere yatağı ıslahında, şev rehabilitasyonunda, erozyon ile mücadelede, Demiryolu ve Karayolu uygulamalarında, kaya düşme korumasında Gabion uygulamaları etkin bir biçimde kullanılabilir.

Gabion Duvar Avantajları

Özellikle son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan Gabion istinat duvarları incelendiğinde, gabion yapıların esnekliği ve geçirgenliği ön plana çıkmaktadır.

– Gabion duvar uzun ömürlüdür. Tamiri ve bakımı kolaydır.

– Kendi içerisinde drenajını yapar ve sök yap bir sistem olduğu için tekrar tekrar kullanılabilir.

– Gabion istinat duvarının özel yapısının getirdiği avantaj sayesinde üzerinde peyzaj çalışması yapılabilir ve bitki yetişmesi sağlanabilir.

– Betonarme ve taş duvarların sınırlı olan estetik kapasitesi yanında gabionlar daha fazla estetik görünüm sunar. Gabionlar inşa edileceği bölgeye özgü taş ile doldurulabilir ya da aynı şekilde bölgeye özgü bitki örtüsü kullanılabilir. Bu şekilde çevresi ile uyumlu bir mimariyi de beraberinde getirmiş olur.

Gabion duvar imalatı son kullanıcı için ekonomik çözümler sağlar.

– Gabion duvarlar, malzeme maliyetinin yanı sıra kurulum ve inşa, işçilik maliyetini de düşürüyor ve işletmelerin karlılığının artmasına yardımcı olur.