Geogrid Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Geogridler, diğer geosentetiklere kıyasla benzersiz etki ve özelliklere sahip olan önemli bir jeosentetik malzemedir. Geogrid malzemeler, yüksek çekme özelliğine sahip olan üzerinde kare ya da dikdörtgen şeklinde boşluklar yer alan malzemelerdir.

Geogridin üzerine dolgu ya da granül malzeme serildiğinde, malzeme taneleri geogridin göz aralarına yerleşir ve malzeme ile kenetlenir. Yüksek dayanıklı bir yapıya sahip olan geogridin içerisinde kenetlenen dolgu malzemesi, donatılı bir zemin oluşturur.

Her türlü zeminin güçlendirilmesi ve istinat yapılarında donatı amaçlı kullanılan geogridler inşaat mühendisliğinde hem ekonomik hem de sağlıklı çözümler sunar.

Geogridler, inşaat mühendisliği projesi olarak kullanıldığında geoteknik mühendisliği olarak adlandırılır.

Poliester, polipropilen, polieten gibi farklı hammaddelerden üretilen geogridler, üretildiği hammaddeye göre farklı sürtünme katsayılarına sahiptir.

Geogrid kullanımı son yıllarda ülkemizde de artış göstermektedir. Günümüzde karayollarında, demiryollarında ve pek çok projede kullanılmaktadır.

Geogrid Malzeme Özellikleri ve Avantajları

TeleGrid (geogrid) yüksek dirençli polyester iplikleri ile Tele Textiles tarafından yaklaşık 20 yıldan fazla zamandır üretilmektedir. TeleGrid ürün teknolojisinin yüksek derecede uzmanlıkla birleştirilmesinin bir ürünüdür. Ürünler ileri dokuma teknolojisi ile hazırlanıp korunmakta ve kolay işleme için PVC ile kaplanmaktadır.

Geogridlerin başlıca avantajları:

Uzun ömürlü mühendislik çözümler sunar.

Betonarme sistemlere göre ekonomiktir.

– Nemi kolayca iletir ve yeşil bitkilerin büyümesine engel olmaz.

– Çevre dostudur.

– Yüksek aşınma direncine sahiptir.

– Çalışma sıcaklığı -70 ila +70 dercedir ve bu da iklim değişikliği, şiddetli don olayları vb. için son derece önemlidir.

– UV ışınlarının zararlı etkilerine arşı dayanıklıdır.

Geogridlerin imalatı ve montajı kolaydır. Hafif, kolay taşınabilen ve katlanabilen bir malzemedir.

– Uygulaması hem kolay hem de hızlıdır.

-Geogridler özellikleri ve üretim esneklikleri sayesinde farklı türlerdeki hammadeden yapılabilirler.

Geogrid kullanımı ve projelendirilmesi konusunda Geoart teknik destek hizmeti sunmaktadır. Geogrid fiyat seçenekleri, uygulama ve teknik hizmetler ile ilgili merak ettiğiniz her konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.