İstinat Duvarları ve Çeşitleri

Kentsel yapı, doğa ve insan yaşam alanları bir arada bulunan etkenlerdir ve doğanın sürekli dengeleme üzerine kurulu bir yapısı vardır. Mühendislik yapıları, doğanın bu dengesi üzerine kurulur ve servis ömrü boyunca da var olan bu dengenin korunmasına yardımcı olur. Doğanın dengesini korumaya yardımcı uygulamalardan biri de istinat duvarlarıdır. Peki, istinat duvarı ne demek?

İstinat duvarı, yapılmış olan bir kazının, mevcut bir dolgu alanının desteklenmesi, toprağın tutulması ya da farklı kotta yer alan yapıların inşası gerektiğinde kullanılan mühendislik yapılarına verilen isimdir. Taş, betonarme ve beton yapılarda zemin kaymasını, aşınmasını engellemek, kıyıların erozyondan korunmasını sağlamak için istinat duvarı inşa edilir.

İstinat duvarları hem malzemelerine göre hem de kullanım amaçlarına göre gelişme ve farklılık gösterir.

Yamaç yolları, büyük dolgu ya da yarma gerektiren yollar, zemin tutma, taşkın duvarları, köprü kenar ayakları istinat duvarının kullanıldığı yerler arasında yer alır.

İstinat yapıları;

  • MSE duvar uygulamaları,
  • Gabion Duvar Uygulaması,
  • Modüler Yeşil Duvar Uygulaması,
  • Toprakarme (Donatılı Toprak) Duvar Uygulamasında kullanılır.

İstinat Duvarı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstinat duvarı yapımında dikkat edilmesi ve göz önünde bulundurulması birkaç husus vardır. – – Öncelikle istinat duvarları yapılırken mutlaka dış etkenlere karşı dayanıklı malzemelerin kullanılması ve bu doğrultuda uygulamaların yapılması gerekir.

– Bununla birlikte uygulama yapılacak olan zeminin etüdü yapılmalı ve kullanılacak malzeme ve uygulama yapılacak duvar tipi belirlenmelidir.

– Eğer uygulama kayalık ya da meyilli bir arazide yapılacaksa duvar kademeli olarak yapılmalıdır.

– Duvar temeli donma seviyesinin altına indirilmelidir.

– Zeminde mevcut olan ya da istinat duvarı arkasında birikebilecek suyun duvarı itmesi ya da yıkmasına önlem olarak duvarda barbakan adı verilen deliklerin bırakılması gerekir.

Geoart, yapmış olduğu çalışmaların tamamını alanında uzman ve deneyim sahibi mühendis kadrosu ile oluşturmakta ve yine bu konuda dünyanın önde gelen teknolojilerini, bilgisayar programlarını kullanmaktadır. Firmamız doğru mühendislik çözümleri uzman ekipler ile birleştirmektedir.