Kaya ve Taş Düşmelerine Karşı Çelik Ağ Uygulaması

Çelik ağlarla kaya ve taş düşmesine karşı şev koruması yapılması günümüzde sıklıkla uygulanan mühendislik uygulamalarından biridir. Çelik ağ uygulaması en fazla taş ve kaya düşme olasılığının yüksek olduğu karayollarında, demiryollarında ve HES projelerinde görülür.

Maddi ve manevi hasarlara, kayıplara yol açabilen taş ve kaya düşmesi nasıl oluşur?

Sivri uca sahip dağ zirveleri, göl, deniz gibi sulak alanların kenarları, dik yamaçlar ve dik falezler, dik kazı şevlerinden farklı boylarda, farklı şekillerde taş ve kaya parçalarının, yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru hareketi ile meydana gelir.

Kaya düşmesini meydana getiren nedenler farklı olabilmekle birlikte en önemli nedenlerden biri doğa olayları sonucunda kayaların aşınmasıdır. Bununla birlikte mühendislik uygulamalarında hesaplamaların yetersiz yapılması ya da zorunlu önlemlerin alınmadan çalışma yapılması da kaya ve taş düşmelerine yol açabilir.

Taş ve kaya düşmelerine karşı çelik ağlar ve kaya bariyerleri ile şev koruma uygulaması yapılırken risklerin çok detaylı biçimde göz önünde bulundurulması ve hesaplanması gerekir.

Çelik Tel Ağ Örtüleme

Kaya düşmesi maddi olarak ağır hasarlara yol açabileceği gibi maalesef bazen ölümcül sonuçlara da yol açabilmektedir. Taş ve kaya düşmelerini önlemek için kullanımı tercih edilen uygulamalardan biri de çelik tel ağ sistemleridir. Projeye göre kullanılacak çelik tel ağlar uygulama yüzey yapısına göre özel ankraj sistemleri ile kombine edildikten sonra çözüm üretilmektedir. Bu uygulama ile amaçlanan kaya ve taş düşmelerine karşı güvenilir bir önlem sağlamaktır.

Geniş yüzeylerin kaplanmasında çelik tel ağlar hem güvenilir hem de uygun maliyetli bir çözüm olmaktadır. Çelik gridler (8×10 ya da 6×8) gözenek açıklığında, çift bükümlü tel ağlardan oluşmaktadır.

Çelik gridler;

– Kolay gevşemez bir yapıdadır.

– Çelik gridler sıkıştırdıkları taş ve molozları hapsederler.

– Galvaniz kaplama teller paslanmaya karşı oldukça uzun ömürlü bir yapıya sahiptir.

– Oldukça esnek ve kolaylıkla yerleştirilebilir özelliktedir.

Çelik tel ağ birim fiyatları ve uygulamaları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

GeoArt kaya ve taş düşmelerine karşı güvenilir, çevre dostu, ekonomik çözümler sunar. Fark yaratan çözümleri ve profesyonel yaklaşımı ile kalıcı değerler yaratmaya devam etmektedir.