Yeşil Duvar Sistemleri Nedir?

MSE duvar olarak da bilinen ön yüzü bitkilendirilmiş yeşil duvar uygulamaları genellikle yol dolguları oluşturmak için kullanılır ve son derece çevre dostu modüler sistemlerden birisidir. Modüler yeşil duvar uygulamaları özellikle son zamanlarda sıklıkla ilgi gören ve tercih edilen inşa sistemleri arasında yer alır ve bitki duvarları, canlı duvarlar, ekolojik duvarlar ve dikey bahçeler olarak da adlandırılabilirler.

Peki, tam anlamıyla yeşil duvarlar nedir?

Yeşil duvarlar, (Geoslope) farklı çeşitteki bitki türlerine ya da bitki türlerine bağlı yeşilliklere sahip dikey yapılardan oluşur. İstenilen her yükseklikte uygulama yapılabilir ve çok daha yüksek şevlerde, yapılarda ise yüksek performanslı geogrid malzemeler ile bağlantılı olarak kullanımı sağlanabilir.

Yaşayan duvarlar ile konutlar, endüstriyel yapılar vb. alanlarda eğimli duvarlar yaratılabilir. Beton ve tuğladan yapılmış yapılara göre canlı duvarlar kısa bir süre içerisinde yeşillenir ve doğanın bir parçası haline gelir.

Modüler Yeşil Duvar Uygulamasının Avantajları

Modüler yeşil duvar uygulamaları çoğunlukla görselliğin ön planda olduğu projelerde kullanılsa da pek çok avantajı da beraberinde getirir.

Modüler yeşil duvar teknolojisi, herhangi bir beton malzeme içermediği için mühendislik olarak son derece güvenilir bir sistemdir. Özellikle de zayıf temele sahip zeminler üzerinde, zemin üzerinde gerçekleşebilecek küçük hareketleri takip etmek oldukça kolaydır.

Estetik beton elemanlar ile inşa edilen ve üzerinde yalnızca çalı tipi bitkilerin yetişmesine olanak sağlayan yaşayan duvarların aksine modüler yeşil duvarların üzerinde istediğiniz bitkiyi yetiştirebilirsiniz.

Yeşil duvarların tasarımı, farklı uygulamalara göre son derece hızlıdır.

Yeşil duvar uygulamasında birtakım faktörlere dikkat edilmesi gerektiği konusu göz ardı edilmemelidir. Yeşil duvar uygulaması yapılacak yerde, o yörenin iklim ve yağış rejimine uygun bir bitki cinsinin seçilmesi gerekir. Bu hem tasarım açısından önemlidir hem de duvar üzerinde gelişecek bitki örtüsünün sağlıklı bir biçimde yetişmesi açısından önemlidir. Buna ek olarak uygulama yapılacak olan alanın, donatılı kısmının stabilitesinin sağlanması, donatı boyutunun ve sıklığının uygun hale getirilmesi gerekir.

Hayal gücünüz, inşa etmek istediğiniz ortam ve bütçeniz sınırında yeşil duvarlar yapabilirsiniz. Yeşil duvar uygulaması ile ilgili merak ettiğiniz her konuda Geoart iletişim numaralarından bizimle iletişime geçebilirsiniz.