Geosentetik Malzemeler ve Geosentetik Kil Örtüler

Geosentetikler özellikle son yıllarda inşaat sektöründe ilgi göre malzemelerdir. Geotekstiller, geogridler, geomembranlar, geonetler, geokompozitler, geosentetik kil kaplamaları içerisinde alır ve geleneksel malzemelerle bir arada kullanımı gerçekleştirilir.

Geosentetik malzemelerden biri olan geosentetik örtüler, geotekstil içeren, çevreci, yüksek performansa sahip, geçirimsiz örtülerdir. İç kısımlarında ise genellikle düşük geçirimliliği olan sodyum bentonit bulunur. Bu örtülerin malzemesi örgülü ya da örgüsüz geotekstillerin aralarına bentonit malzeme yerleştirilmesi sonucu toplu olarak iğnelenmesi sonucu oluşur.

Örtünün orta tabakasında bulunan bentonit malzemesi nem aldığında yüksek genleşme özelliğine sahiptir. Böylece genleşme sırasında malzeme üzerinde uygulanacak baskı kuvveti ile istenilen geçirimsizlik değerine ulaşmış olur.

Geosentetik kil örtü malzemelerinin kullanım amacı geçirimsizlik, yani tam anlamıyla bir sızdırmazlık sağlamaktır.

Geosentetik kil örtüler, suyun toprak ya da gözenekli kayadan geçme oranını azaltma, arazide kolay uygulanabilme gibi özellikleri ile katık depolama alanlarında, atık havuzlarında, gölet tabanlarında yaygın olarak kullanımı tercih edilir.

Geosentetik Malzemelerin ve Geosentetik Kil Örtülerin Uygulama Alanları

Geoteknik mühendisliğinde yaygın olarak kullanılan ve son derece hızlı bir biçimde değişim, gelişim gösteren malzemeler arasında geosentetik malzemeler yer alır. Geosentetik malzemelerin, uygulama yapılacak alana ve uygulama amacına göre farklı tipte ve farklı hammadde kullanılarak üretimi sağlanır.

Geosentetik kil örtü kullanım alanları da farklılık gösterebilir;

– Katı atık düzenine sahip depolama alanları

– Yangın söndürme göletleri

– Bina izolasyonları

– Su tutma havuzları

– HES projelerinde kanal izolasyonlarında Geosentetik kil örtü kullanımı tercih edilebilir.

Geoart malzemelerin doğru kullanımı ile ilgili teknik destek sağlamaktadır. Geosentetik kil örtü uygulaması isteyen müşterilerine ise danışmanlık hizmeti vermektedir.

Geosentetik kil örtünün serilmesi ve geosentetik kil örtü fiyatları ile ilgili detaylı bilgi edinmek için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.